Температура ваздуха преко 32º C, захтева да људи прилагоде своје активности и без преке потребе не бораве напољу и не излажу се директном сунцу. Придржавање адекватног хигијенско-дијететског режима је важно како би се спречили поремећаји здравља као што је топлотни удар, топлотни грчеви, сунчаница, опекотине, кардиоваскуларни поремећаји: пад крвног притиска, мождани и срчани удар. Тај режим подрузумева:
- Не излагати се директном сунчевом зрачењу без потребе, нарочито у периоду од 11-16 сати.
- Децу, нарочито млађу од 5 година не излагати директном сунчевом зрачењу, због недовољне развијености терморегулационог система и посветити огромну пажњу хидрирању деце.
- Старије особе и људи са хроничним болестима треба да буду крајње опрезни и излазесамо рано ујутро и у вечерњим сатима.
- Носити лагану одећу светлих боја од природних материјала (памук, свила, лан) која је комотна- не стеже и која је хигроскопна (упија влагу-зној).
- Носити шешире или капе, како би се заштитила глава од директног зрачења.
- Носити наочаре за сунце са УВ (ултравиолетни) филтером како би се заштитиле очи.
- Кожу лица и тела заштити хидрантним кремама и кремама које имају УВ заштитни филтер.
- Смањити унос хране, поготово масних и јако слатких намирница и алкохола. Уности храну богату витаминима (антиоксидантним-А, Е, Ц витамин) и минералним материја у првом реду су то намирнице из група воћа и поврћа.
- Уностити довољно течности! Наиме изузетно је важно да организам буде довољно хидриран због појачаног знојења на високим температурама, дакле потребно је уносити течности са повећаним садржајем минерала –минерална вода, воћни сокови.
- Тежак физички рад није препоручљив на температури преко 32º C.
Др Сања Брусин Белош, спец. хигијене,
начелник центра за хигијену и хуману екологију