Светски дан контрацепције се обележава сваке године 26. септембра. Кампања је покренута 2007. године на глобалном нивоу, са циљем да истакне важност употребе различитих метода контрацепције и одговорног сексуалног понашања тако да се омогући свим сексуално активним особама, посебно младима, информисан избор о свом сексуалном и репродуктивном здрављу.
Планирање породице је изузетно важно питање јавног здравства, како са индивидуалног, тако и са ширег друштвеног аспекта. Планирање трудноћe ефикасним методима контрацепције чува плодност и унапређује опште здравље, за разлику од контроле рађања намерним прекидом трудноће. Познато је да намерни прекид трудноће вишеструко угрожава опште, и посебно репродуктивно здравље жене, јер може да резултује повредама репродуктивних органа и последично доведе до неполодности.
Контацепција је заштита од зачећа а обухвата низ метода које имају за циљ да спрече оплодњу јајне ћелије или уколико већ дође до оплодње да онемогуће имплантацију оплођене јајне ћелије на слузокожу материце. Промовисањем планирања породице и употребе контрацепције која је једноставна за употребу и подређена стилу живота жене, увелико се смањује учесталост нежељених трудноћа.
Планирање породице је, такође, питање сексуалних и репродуктивних права. Право на сексуално и репродуктивно здравље представља једно од основних људских права, које подразумева да је људима омогућено да остварују безбедне сексуалне односе на задовољство оба партнера, да не доживљавају принуду и насиље и да не страхују од инфекција и трудноће, као и да могу да контролишу плодност на начин који не изазива неповољне или опасне последице.
Жена заједно са својим гинекологом,након детаљног разговора треба да одабере онај начин који најбоље одговара њеном стилу живота, сексуалним навикама и здравственом стању. Свака контрацепција мора да испуни следеће услове: мора да је ефикасна- сигурна, да не омета нормалан ток сексуалног односа, да је нешкодљива, да је јефтина и приступачна и да се лако примењује. Поједина средства служе и као превенција инфекције полних органа.
Постоји више метода контрацепције које можемо поделити према:
*трајању -привремена и трајна(стерилизација мушкараца или жене)
*механизму дејства : природне, механичке, хемијске и хормонске.
Природне методе се своде на одређивање плодних дана пацијенткиње, праћење цервикалне слузи, прекинут однос пре ејакулације али су као методе контрацепције непоуздане и самим тим неприхватљиве као основни вид контрацепције.
Баријерне (механичке) методе -подразумева поставку механичке баријере кретању сперматозоида. Интраутерини улошци(спирала), цервикална капа, дијафрагма, кондом и мање познати кондом за жене фемидом. Кондоми осим добре контрацептивне имају и заштитну улогу од полно преносивих болести.
Хемијска контрацепција – подразумева употребу хемијских једињења која имају способност да оштете сперматозоиде (спермостатично и спермицидно дејство) и тиме онемогуће оплодњу.
Хормонска контрацепција –таблете које се највише користе али уз обавезан преглед и савет лекара -својим хормонским дејством или спречавају овулацију (комбинована хормонска-обе врсте женских полних хормона) или измене цервикалну слуз која постаје густа и мењају квалитет слузокоже материце па средина постаје неповољна за развој оплођене јајне ћелије.
Контрацепција “јутро после” представља ванредан метод контрацепције и треба се користити само у изузетним приликама, нпр. када пукне кондом или ако из било ког другог разлога нисте користили никакву заштиту, а сумњате да може доћи до нежељене трудноће. Ова врста контрацепције такође спада у хормонску контрацепцију.
Треба запамтити да нема 100% ефикасне заштите.
Одговор Светске здравствене организације
Постизање универзалног приступа у реализацији свеобухватних услуга сексуалног и репродуктивног здравља биће од суштинске важности за испуњење слогана Агенде 2030. за одрживи развој да „нико неће бити остављен по страни”. То захтева интензивну подршку за услуге контрацепције путем спровођења ефикасних владиних политика и програма.
СЗО се залаже за промоцију планирања породице и контрацепције, креирањем смерница заснованих на доказима о безбедности и пружању услуга контрацепције и обезбеђивању људских права у програмима контрацепције. Такође, СЗО помаже земљама да прилагоде и примене ове алате јачањем програма и политика у вези са планирањем породице и контрацепцијом. Поред тога, СЗО учествује у развоју нових технолошких решења у вези са контрацепцијом, води и спроводи имплементацију истраживања у вези са већом доступношћу како информација тако и услуга.